Featuring a fork-mounted fairing, touring amenities, blacked-out finishes, and the 112 cu-in liquid-cooled PowerPlus engine with 126 HP and the Rider Assist and PowerBand Audio Package.
Features may include:
Inspired by our trailblazing founders, we continue to innovate what’s next in American Motorcycling. The Roadmaster PowerPlus blends distinctive American style, next generation performance, and rider-centric technology in a single package to help riders break free from the grind.
The PowerBand system features six 100-watt speakers for a total of 600 watts with a dynamic equalizer for an immersive experience, so no matter the riding conditions, you can hear your music.
The PowerPlus 112 cu-in engine makes 126 hp and 133 ft-lbs of torque straight from the factory. That same engine won three MotoAmerica King of the Baggers Championships.
The PowerPlus 112 comes standard with breakthrough advancements on American V-Twin Touring Bikes including Blind Spot Warning, Tailgate Warning, Rear Collision Warning, Bike Hold Control, an electronically combined brake system, and Smart Lean with lean sensitive ABS braking and traction control. Combined, this advanced set of features improves awareness on every ride.
36+ gallons of weatherproof, remote-locking storage or take off the quick-release trunk to drop weight and give yourself a whole new profile. Enjoy even more storage with additional compartments seamlessly integrated into the lower fairings.
Heated grips and a plush 2-up seat with independent heat controls for the passenger and driver guarantee you’ll go farther in comfort. Hard lower fairings with adjustable vents allow riders to tailor airflow for superior rider comfort for miles.
A push-button power windshield allows you to easily change the height. Keep it low for wind in your face or raise it up to cruise in comfort.
Choose between three ride modes, Rain, Standard, or Sport, for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for enhanced comfort in slow-moving traffic.
Top-of-the-line riding amenities include LED lighting, keyless ignition, cruise-control, ABS, and tire pressure monitoring.
Integrated into the dash, the 7" Display powered by RIDE COMMAND offers turn-by-turn navigation, Bluetooth® connection and ride enhancing features for effortless cruising. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+, offering Apple CarPlay®, Bike Health, Bike Locator and more.
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless performance, comfort, and technology options to make Roadmaster PowerPlus your own.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1,834 cc) |
| Bore | 4.330 in (110 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 133 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed Loop Fuel Injection/52 mm Dual Bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ E-Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 150 mm |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1385 (628 kg) |
| Dry Weight | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Deep Blue Metallic with Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Heated Seat; Adjustable Passenger Floorboards | Rider Assist Features: ABS Standard | SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control | Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Audio Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers, 2 - 100 watt trunk speakers - 600 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Peoria |
| Primary Color | BRIGHT DEEP BLUE METALLIC / BLACK METALLIC |
| Stock # | IN441086 |
| VIN | 56KLGXSS7T3441086 |
| Condition | Excellent |
Introducing the strikingly powerful 2026 Indian Motorcycle® Roadmaster® PowerPlus Dark Horse® with 112 and PowerBand Audio Package! This touring motorcycle is not for the faint of heart, featuring a bold color palette that demands attention wherever it goes. Choose from Black Smoke, Ghost White Metallic with Black Metallic, Deep Blue Metallic with Black Metallic, Heavy Metal, Maroon Metallic, each color option as unique and alluring as the last.
Boasting a robust PowerPlus V-Twin engine with a displacement of 1834cc, this beast churns out an impressive 126 horsepower and 133 lb-ft of torque. With a 6-speed manual transmission and fuel injection system, the 2026 Roadmaster® PowerPlus Dark Horse® offers smooth and responsive power delivery that will leave you craving more open road.
Step into the saddle and experience the world from a new perspective, perched atop this aluminum-framed beauty. The tall front suspension with inverted forks and twin-sided swing-arm rear suspension provide a smooth ride, while the Metzeler CRUISETEC™ tires ensure optimal grip and handling.
The 2026 Roadmaster® PowerPlus Dark Horse® doesn't just deliver on performance—it also offers a host of premium features for utmost comfort and convenience. Sink into the luxurious leather seat, adjust the heated hand grips to your liking, and let the PowerBand®...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1,834 cc) |
| Bore | 4.330 in (110 mm) |
| Stroke | 3.799 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 133 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed Loop Fuel Injection/52 mm Dual Bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 43 mm |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ E-Preload Adjustment |
| Front Travel (in./cm.) | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotor: 320 mm x 5.0 mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298 mm x 7.0 mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 101.5 in (2578 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 150 mm |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31 |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags, Dash Compartment - 36+ Gallons Total |
| Weights | |
| GVWR | 1385 (628 kg) |
| Dry Weight | 901 lbs (409 kg) |
| Weight, In Running Order | 937 lbs (425 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Deep Blue Metallic with Black Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) | Passenger Accommodations: 2-Up Heated Seat; Adjustable Passenger Floorboards | Rider Assist Features: ABS Standard | SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control | Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning |
| Instrumentation | Audio: Upgraded PowerBand Audio Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers, 2 - 100 watt trunk speakers - 600 watts total. | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: "Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Peoria | 8546 West Ludlow, Suite 100 Peoria, AZ 85381 | 623-334-3434 | Powered by Dealer Spike