| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2 into 1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80B16 72H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 45.5 in (1155 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) (Laden) | 26.8 in (680 mm) (Unladen) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.9 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | N/A, Accessory Storage Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 527 lbs (239 kg) |
| Weight, In Running Order | 547 lbs (248 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Moss Green |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | Audio: N/A, Accessory Bluetooth® Speaker Available | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Peoria |
| Primary Color | MOSS GREEN |
| Stock # | IN028277 |
| VIN | 56KSSD763T3028277 |
| Condition | Excellent |
Get ready to hit the road in style with the iconic 2026 Indian Motorcycle® Sport Scout® Limited + Tech! Available in the striking RECOGNIZABLECOLORNAME, this midsize cruiser is a true head-turner.
When you twist that throttle, you'll feel the power of the V Twin engine beneath you, delivering an impressive 105.0 horsepower and 110.0 Nm of torque at 6300.0 RPM. The 4-Stroke engine's 12.5:1 compression ratio ensures you'll have all the power you need for an exhilarating ride every time.
Equipped with a 6-speed manual transmission and a belt primary drive, the Sport Scout® Limited + Tech is as smooth as it is powerful. The aluminum frame keeps the weight down to 527.0 lbs dry, giving you a nimble and responsive ride every time you hit the road.
Step up to the leather one-piece seat, set at a comfortable 26.8 inches high, and take control with the handlebar steering. The RIDE COMMAND™ GPS system and LED display keep you informed and entertained, while the Bluetooth® audio lets you set the soundtrack for your ride.
Whether you choose the sleek Black Smoke or the rugged Moss Green, the 2026 Indian Motorcycle® Sport Scout® Limited + Tech is sure to make a statement wherever you go. With its eye-catching design and powerful performance, this cruiser is the perfect blend of style and substance.
So, hop ...
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2 into 1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruistec® 130/60B19 61H |
| Rear Tire | Metzeler Cruistec® 150/80B16 72H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 45.5 in (1155 mm) |
| Overall Length | 86.9 in (2206 mm) |
| Overall Width | 37.6 in (956 mm) |
| Seat Height | 25.7 in (654 mm) (Laden) | 26.8 in (680 mm) (Unladen) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122.9 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | N/A, Accessory Storage Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 527 lbs (239 kg) |
| Weight, In Running Order | 547 lbs (248 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Moss Green |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition | Passenger Accommodations: Solo Sport Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Instrumentation | Audio: N/A, Accessory Bluetooth® Speaker Available | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More *Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Peoria | 8546 West Ludlow, Suite 100 Peoria, AZ 85381 | 623-334-3434 | Powered by Dealer Spike