The Super Scout comes equipped with all the features you need to hit the road such as saddlebags and a quick release windshield. Includes ABS, a 4" Display powered by RIDE COMMAND, Keyless Ignition, Cruise Control, Traction Control, Three Ride Modes, and USB Charger.
Features may include:
Straight from the factory with a Passenger Pillion and Passenger Pegs, the Super Scout is designed to be ready to share the ride with your favorite passenger.
The saddlebags allow you to effortlessly carry essentials and offer simple ease of use with a quick pull tab. They are the largest we have ever offered on Scout.
The Super Scout's windshield protects from wind, bugs, and road debris, shielding you from the elements and letting you ride in comfort. If it's a hot day and you want to catch the breeze or just want that stripped-down look, the Quick-Release Windshield detaches in seconds with an all-new premium cast clip mechanism.
Design detail meets modern function with the 4" Display, powered by RIDE COMMAND. Experience effortless cruising with GPS navigation, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology, offering Account Sync and more.
Whether you're looking for premium style, increased comfort, or dedicated function—personalizing is easy and gives you the ability to transform your Indian Super Scout just the way you want it.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Wire 40-Spoke with Black Rims and Hubs 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Wire 40-Spoke with Black Rims and Hubs 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 89.0 in (2260 mm) |
| Overall Width | 36.1 in (916 mm) |
| Seat Height | Laden: 25.7 in (654 mm) | Unladen: 26.8 in (680 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | Touring Saddlebags - 8+ Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 571 lbs (259 kg) |
| Weight, In Running Order | 589 lbs (268 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Ghost White Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, Quick-Release Windshield, Saddlebags | Passenger Accommodations: Passenger Pillion and Passenger Pegs |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More - Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Peoria |
| Primary Color | GHOST WHITE METALLIC |
| Stock # | IN032760 |
| VIN | 56KSHD766T3032760 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | V-Twin (60 degrees) |
| Displacement | 1250 cc |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 4.094 in (104 mm) |
| Stroke | 2.898 in (73.6 mm) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Engine Power | 105 hp |
| Engine Torque | Peak: 82 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 6300 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 60 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 2.769 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 1.882 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 1.5 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 1.273 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 1.125 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 0.966 |
| Final Drive | 2.276:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | 2-into-1 |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 3.0 in (76 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 298 mm Semi-Floating Rotor / 1 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Wire 40-Spoke with Black Rims and Hubs 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Wire 40-Spoke with Black Rims and Hubs 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 89.0 in (2260 mm) |
| Overall Width | 36.1 in (916 mm) |
| Seat Height | Laden: 25.7 in (654 mm) | Unladen: 26.8 in (680 mm) |
| Wheelbase | 61.5 in (1562 mm) |
| Rake/trail | 29.0° / 4.8 in (122 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (113 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 33° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 33° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 3.4 Gallons (13.0 L) |
| Storage Capacity | Touring Saddlebags - 8+ Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 988 lbs (449 kg) |
| Dry Weight | 571 lbs (259 kg) |
| Weight, In Running Order | 589 lbs (268 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Ghost White Metallic |
| Electric | |
| Gauges | Digital Speedometer, Digital Tachometer, Odometer, fuel gauge, compass, ambient temperature, Gear indicator |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, Quick-Release Windshield, Saddlebags | Passenger Accommodations: Passenger Pillion and Passenger Pegs |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 4" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Bluetooth® Connectivity, Ride Stats, and More | RIDE COMMAND+: Via Bluetooth® Tethering with Account Sync, Connected Search and More - Requires cellular data. |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Peoria | 8546 West Ludlow, Suite 100 Peoria, AZ 85381 | 623-334-3434 | Powered by Dealer Spike