Featuring a chassis-mounted fairing, blacked-out finishes, and the liquid-cooled PowerPlus 112 cu-in engine, adorned with 125th anniversary badging throughout and meticulously hand-painted.
Features may include:
The Indian Challenger 125th Anniversary Edition wears its performance openly. Confident, chiseled lines reflect the muscle underneath. A compact, athletic stance delivers agility, while its silhouette remains unmistakably imposing. The chassis-mounted fairing is aerodynamically designed for stability at sustained high speeds.
The Indian Challenger 125th Anniversary Edition sets a new benchmark for craftsmanship and performance. With Black Crystal that fades into 125th Anniversary Red, “One Hundred Twenty-Fifth Anniversary” branded pinstriping and hand-applied details refined at every edge. Each Indian Challenger 125th Anniversary Edition is hand-painted and takes over 30 hours to complete.
The PowerPlus 112 cu-in engine makes 126 hp and 133 ft-lbs of torque straight from the factory. That same engine won three MotoAmerica King of the Baggers Championships. The PowerPlus 112 comes standard with breakthrough advancements on America V-Twin Baggers including Blind Spot Warning, Tailgate Warning, Rear Collision Warning, Bike Hold Control, an electronically linked braking system and Smart Lean with lean sensitive ABS braking and traction control. Combined, this advanced set of features improves awareness on every ride.
The 2-Up Gunfighter style seat is embossed with the 125th Anniversary logo and color-matched stitching. Commemorative badging throughout anchors it all to 125 years of Indian Motorcycle.
The PowerBand Audio system features four 100 watt speakers for a total of 400 watts with a dynamic equalizer for an immersive experience, so no matter the riding conditions, you can hear your music.
The Indian Challenger 125th Anniversary Edition comes fully loaded with premium componentry. The Pathfinder Adaptative LED Headlight. Pathfinder Auxiliary LED Saddlebag lights, and Backlit switch cubes provide enhanced visibility and more eye-catching style on the road. The Flare® Windshield can be raised or lowered to your preferred position with the push of a handlebar-mounted button. Headdress Floorboards for both the rider and passenger complete the look.
The Indian Challenger 125th Anniversary Edition comes standard with keyless ignition, remote-locking hard saddlebags, three ride modes (Rain, Standard, and Sport), cruise control, and a USB charging port providing convenience and security on every ride. Inverted performance forks and dual radial Brembo® brakes are designed to turn power into great handling and confident stopping.
Integrated into the dash, the 7" Display, powered by RIDE COMMAND, offers GPS navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® connection, and other ride-enhancing features for effortless cruising. Go beyond the ride and elevate ownership with RIDE COMMAND+ connected technology with features like Bike Health, Bike Locator and more.
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid-Cooled PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Bore | 4.41 in (112 mm) |
| Stroke | 3.8 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 133 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31.0° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31.0° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags, 18+ Gallons |
| Seating Capacity | Solo Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 819 lbs (372 kg) |
| Weight, In Running Order | 855 lbs (380 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | 125th Anniversary Red with Black Crystal Fade |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, 4" Display Powered by RIDE COMMAND | Audio: Upgraded PowerBand Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers - 400 watts total. | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning. |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed TCU for One-Year Free* with Bike Health, Bike Locator, Account Sync and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Peoria |
| Primary Color | 125TH ANNIVERSARY RED W/ BLACK CRYSTAL FADE |
| Stock # | IN443798 |
| VIN | 56KLCESS8T3443798 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Liquid-Cooled PowerPlus |
| Displacement | 112 cu-in (1834 cc) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Bore | 4.41 in (112 mm) |
| Stroke | 3.8 in (96.5 mm) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Engine Power | 126 hp |
| Engine Torque | Peak: 133 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 3600 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel Injection / 52mm dual bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 3.017:1 |
| Final Drive | 2.379:1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split exhaust with Resonator |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 41 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 2.0 in (51 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Brembo® Calipers, Dual Semi-Floating Rotors: 320mm x 5.0mm |
| Rear braking system | Single Floating Rotor: 298mm x 7.0mm |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 8-Spoke 16 in x 3.5 in |
| Front Tire | Pirelli® MT60RS 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli® MT60RS 150/80B16 77H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.7 in (1237 mm) |
| Overall Length | 98.5 in (2503 mm) |
| Overall Width | 41.9 in (1063 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Wheelbase | 65.7 in (1668 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.9 in (150 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31.0° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31.0° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.0 Gallons (22.7 L) |
| Storage Capacity | Remote Locking Hard Saddlebags, 18+ Gallons |
| Seating Capacity | Solo Seat - 2-Up Accessory Options Available |
| Weights | |
| GVWR | 1385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 819 lbs (372 kg) |
| Weight, In Running Order | 855 lbs (380 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | 125th Anniversary Red with Black Crystal Fade |
| Electric | |
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge/Data Port, Cruise Control, Traction Control, Keyless Ignition, 4" Display Powered by RIDE COMMAND | Audio: Upgraded PowerBand Package includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers - 400 watts total. | Rider Assist Features: "ABS Standard. SmartLean Technology: 6-Axis Bosch IMU provides Lean Sensitive Traction Control & ABS, Drag Torque Control. Rider Assist Package: Blind Spot Warning, Rear Collision Warning Lights, Bike Hold Control, Electronically Linked Brakes, and Tailgate Warning. |
| Instrumentation | RIDE COMMAND: 7" Display Factory-Installed with GPS Navigation, Apple CarPlay®, Bluetooth® Connectivity, Configurable Gauges, Ride Stats and More | RIDE COMMAND+: Factory-Installed TCU for One-Year Free* with Bike Health, Bike Locator, Account Sync and More |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Peoria | 8546 West Ludlow, Suite 100 Peoria, AZ 85381 | 623-334-3434 | Powered by Dealer Spike