Inspired by the look of custom bikes, the Indian Springfield Dark Horse keeps your fists in the wind and eyes on you.
Features may include:
Drawing external design inspiration from the rich heritage of Indian Motorcycle’s past, the air-cooled Thunderstroke 116 produces 126 ft-lbs of raw torque for passing power in all 6 gears.
Inspired by the look of custom bikes, an open front fender exposes the 19-inch 10-spoke contrast-cut front wheel, with the iconic Indian Motorcycle headdress leading the way. Exacting attention to detail with premium matte finishes front-to-back make a bold statement and mean no compromises.
Adding custom style to the bike, the mid-rise handlebars come standard for a relaxed reach that feels great on the road.
Choose between three ride modes - Tour, Standard, or Sport - for an experience that's customized to your riding style. Rear Cylinder Deactivation automatically shuts off the rear cylinder when the bike is stopped for more comfort in slow-moving traffic.
The Indian Springfield Dark Horse comes loaded with ride-enhancing features like tire pressure monitoring, cruise control, and keyless ignition to elevate your riding experience to a whole new level.
Remote-locking hard saddlebags provide secure storage for weekend getaways, allowing you to ride without worry. Combined with mid-rise handlebars create a menacing profile.?
Game-changing motorcycles deserve parts and accessories that are just as innovative. Explore countless style, comfort and performance options to make Indian Springfield Dark Horse your own.
HARLEY DAVIDSON ROAD GLIDE SPECIAL, HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE SPECIAL, HARLEY DAVIDSON HERITAGE SOFTAIL CLASSIC, HARLEY DAVIDSON ROAD KING, HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO, HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE ULTRA LIMITED, HARLEY DAVIDSON TRI GLIDE ULTRA CLASSIC, HARLEY DAVIDSON BREAKOUT, HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE ULTRA CLASSIC
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 99.3 in (2,522 mm) |
| Overall Width | 38.3 in (972 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 67.0 in (1,701 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.2 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Remote-locking Hard Bags - 18 Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 753 lbs (342 kg) |
| Weight, In Running Order | 776 lbs (352 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Ghost White Metallic Smoke |
| Electric | |
| Gauges | 4 in Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving, LED Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote-Locking Hard Saddlebags, 2-Up Gunfighter Style Seat; Tire Pressure Monitoring; ABS, Selectable Ride Modes; Cruise Control; Keyless Ignition | Passenger Accommodations: 2-Up Gunfighter Style Seat and Passenger Pegs |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| New/Used | New |
| Availability | In Stock |
| Location | RideNow Peoria |
| Primary Color | GHOST WHITE METALLIC SMOKE |
| Stock # | IN441093 |
| VIN | 56KTJDBB4T3441093 |
| Condition | Excellent |
| Engine | |
|---|---|
| Engine Type | Thunderstroke 116 |
| Displacement | 116 cu-in (1,890 cc) |
| Cooling System | Air-cooled |
| Bore | 103.2 mm |
| Stroke | 113 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Torque | Peak: 126 ft-lbs |
| Engine Torque (rpm) | Peak: 2,900 rpm |
| Fuel Injection | Closed loop fuel injection / 54 mm bore |
| Drivetrain | |
| Drive/Driven Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Primary Drive | Gear Drive Wet Clutch |
| Gear Ratios (overall) 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios (overall) 6th | 2.789 : 1 |
| Final Drive | 2.2 : 1 |
| Chassis | |
| Exhaust | Split Dual Exhaust w/ Cross-over |
| Suspension | |
| Front Fork | Tube Diameter: 46 mm |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Single Shock w/ Air adjust |
| Front Travel (in./cm.) | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel (in./cm.) | 4.5 in (114 mm) |
| Brakes | |
| Front braking system | Dual / 300 mm Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear braking system | Single / 300 mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Wheels & Tires | |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec® 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec® 180/60R16 80H |
| Dimensions | |
| Overall Height | 48.3 in (1226 mm) |
| Overall Length | 99.3 in (2,522 mm) |
| Overall Width | 38.3 in (972 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Wheelbase | 67.0 in (1,701 mm) |
| Rake/trail | 25° / 5.2 in (133 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Lean Angle, Left (deg.) | 31° |
| Lean Angle, Right (deg.) | 31° |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 5.5 Gallons (20.8 L) |
| Storage Capacity | Remote-locking Hard Bags - 18 Gallons |
| Weights | |
| GVWR | 1,385 lbs (628 kg) |
| Dry Weight | 753 lbs (342 kg) |
| Weight, In Running Order | 776 lbs (352 kg) |
| Color | |
| Color/Graphics | Ghost White Metallic Smoke |
| Electric | |
| Gauges | 4 in Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Lights and Safety | |
| Lighting | LED Headlamp/Driving, LED Tail/Brake/Turn Signal |
| Features | |
| Features | Standard Equipment: Remote-Locking Hard Saddlebags, 2-Up Gunfighter Style Seat; Tire Pressure Monitoring; ABS, Selectable Ride Modes; Cruise Control; Keyless Ignition | Passenger Accommodations: 2-Up Gunfighter Style Seat and Passenger Pegs |
| Warranty | |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
RideNow Peoria | 8546 West Ludlow, Suite 100 Peoria, AZ 85381 | 623-334-3434 | Powered by Dealer Spike